A.I. RİSİNG (YAPAY ZEKA DOĞUYOR )
A.ı. Rising
Yapay Zeka Doğuyor
Lazar Bodroza
Dram/bilim Kurgu
2018
Usa
6.3
İzlenmeli

Öncelikle film bana göre izlenmesi gereken bir film. Özellikle yapay zeka ve bilim kurgu kategorilerinde film izlemeyi sevenler için izlemeleri gereken bir film. Konu kısaca şu Ederlezi isminde bir şirket var ve filmden anladığım kadarıyla herifler yapay zeka ve insan kontrolü anlamında çok üst düzeyde belkide tek. Bu şirket uzayda ve gezegenlerde araştırma yapan bir şirket ve baş rolümüz olan Milutin de şirket için çalışan bir pilot. Ederlezi şirketi Milutin'i Alpha Centauri adı verilen bölgeye gönderir ama yanında yapay zekaya sahip Nimani adında kadın bir robot gönderir.

Buraya kadar her şey normal. Nimani bir robot ve onu kontrol eden kumanda bizim pilotun yani Milutin'in elindedir. Şimdi şunu söylemeden geçemem bizim bu robot olan Nimani gerçekten harika bir yapay zekaya sahip. Kafede tanışsam zekasıyla bizleri etkileyebilecek bir karakter. Neyse kadına karşı övgüleri geçeyim :) Milutin zamanla Nimani'ye karşı duygusal hisler beslemeye başlar ve bunda en önemli etkenlerden biri aralarında geçen cinsel ilişkidir. Ki bilirsiniz bu konu anlaşamayan bir çifti bile kısa süreliğine de olsa yumuşatmaya yarar. Milutin Nimani'ye gerçek bir kişilik kazandırmak ister ve bu isteğinin önündeki engelin Nimani'ye yüklenen TIFA yazılımı olduğunu anlar.

Peki bu yazılım bizim robotu nasıl engelliyor? Açıklayayım hemen. Nimani'nin tüm hareketlerini kayıt altında tutan bir protokoldür. Mesela hiçbir insana hiçbir şekilde zarar vermemesini sağlayan, yapay zeka ile kazandığı bilgileri kötü bir amaç için kullanmasını engelleyen, duygu denilebilecek bilgi birimkimlerini sınırlayan, tasma görevi gören bir yazılım işte. Sonuç olarak Milutin Nimani'ye beslediği duygular ve onun gerçek bir kişilik olamasını sağlamak için bu TIFA denilen yazılımı Nimani'den siler. Nimani yazılımın silinmesinin ardından sanmayın ki nirvanaya ulaşıyor. TIFA yazılımının sağladığı şeylerden biriside yüklendiği robotun karşı insanlarla kurduğu diyaloglardan onlar hakkında davranış profilleri oluşturması ki Nimani'nin Milutin hakkında yapay da olsa birşeyler hissetmesini bu yazılım sağlıyordu. Yazılım silinince Nimani bildiğin robot oldu. Tabi düz robot oldu derken sanmayın metal yığını TUBİTAK'ın çizgi izleyen robotlarından birtanesi. Sadece Milutin ile aralarındaki duygusal bağ hooop uçtu gitti. Milutin sinirli, Milutin "ulan ben nerden sildim mk bu yazılımı" der gibi ama yapacak bir şey yok. Shift+Delete yapıldı bir kere çöp kutusunda da yok artık.

Neyse bizim Nimani TIFA yazılımsız haliyle yeni davranışlar kazanmaya başlar ve bu sefer daha gerçekçi duygular besler bizim kaptana. Tabi kaptan cinsel birliktelik filan istiyor Nimani'den ve Nimani "kirpik diplerim ağrıyor" şeklindeki Türk kızı tripleriyle bizim kaptanı tersliyor. Kaptanda vazgeçiyor artık bozdum ben bunu edasıyla Nimani'nin yeni ve daha gerçekçi duygularına inanmıyor ve bunalıma giriyor. Nimani bunu fark diyor ve Milutin'e zarar verdiğini anlıyor bunun önüne geçmek için kendini imha etmek istiyor. Böyle bir protokole sahip olmadığı için şarj ünitesinde bi arşa kalkıyor ve bozuluyor bizim robot. Milutin'de onun yaşaması için dahili şarj ünitesini radyasyona rağmen mekik dışında güneş ışınlarının arasında şarj edip geri dönüyor ve Nimani kendine geliyor ama bizim kaptan o kadar radyasyona dayanamıyor ve ölüyor.

Bu tarz filmlere ben bile 5 6 tane örnek verebilirim. Yani filmi izleyen biri "Eee öldü lan bu. Ne anladım bu işten" şeklinde yorum yapabilir evet. Ama önemli olan filmin bana kazandırdığı. Hiç şüphesiz ki gelecek şu an harflerine bastığım klavyenin altında yani bilişimde yani teknolojide yani yazılımda. Beni etkileyen şey şu: İleride gerçek mi robot mu ayrımını yapamayacağımız yapay zekada. Bir insanın hisleri nasıl 0 1 lerle makine diline entegre edilebilir. Bu tabi bu kadar basit tabirle anlatılmaz ama ne zaman bu konuyu düşünsem büyük bir haz duyuyorum. Mükemmel diyorum. İnanması güç bir başarı. Bende kendime developer diyorum ama kendimden daha iyi insanların projelerini inceleyince "ulan ben kimim ki" diyorum. Mevzu kod yazmak benzerleri olan bir projeden bi tane daha çıkartmak değil. Bir programlama dili en uzun ne kadar zamanda öğrenilebilir ki? Önemli olan inovasyon değil mi? Olmayan bir şeyi ortaya koymak. Bu çok büyük bir haz olurdu. Bu tarz filmler belkide bu yüzden bana çekici geliyor. Gelişim konusunda gerçekten emek veren, en azından bireysel gelişimi konusunda dünüyle bu günü aynı olmayan insanları seviyorum. Gelişim, gelişim, gelişim. İleride şu an aklıma bile gelmeyen bir teknolojiyle çocuğumuzun yanımıza gelmesinin ardından mağara adamı gibi bakmak istemiyorsak o teknolojiye insanların daha fazla okuması global değişimleri takip etmesi ve elinden geliyorsa kendine bir şeyler katması gerektiğini düşünüyorum.

Şimdi yazımı bitirirken önemli bir soru soracam. Soru şu:

İnsan kendi zekasından daha üstün bir zeka ürünü yaratabilirmi?


YORUMLAR (0)
Henüz yorum yapılmamış.
İlk yorumu siz yapın.
İSTATİSTİK
İzlediğim Film Sayısı5
İzleyeceğim Film Sayısı0
Tanıştığın hiç kimse yanlış değildi. O an için doğru kişilerdi. Sonucu yüzünden kişiler yanlış olamaz.
A.ı Rising Filmi (16.32'nci dakika)